Mobiilne ärianalüüs annab konkurentsieelise

 

46% Aberdeen Grupi poolt 2012 aastal läbi viidud uuringule „Putting the Intelligence in Mobile BI to work“ vastanutest leidis, et mobiilne ärianalüüs annab neile olulise konkurentsieelise. Mobiilne ärianalüüs ehk mobiilne  Business  Intelligence (BI) tähendab võimalust oma ettevõtte andmetele, aruannetele, analüüsidele ja visuaalsetele juhtimislaudadele juurde pääseda väljaspool oma kontorit, näiteks nutitelefoni või tahvelarvuti vahendusel.  Uuring võrdles 206 ettevõtte tulemusi ja andmeid, millest 68 olid mobiilse BI kasutusele võtnud ning 132 veel mitte.

 

Mobiilne BI kiirendab otsuse tegemise protsessi
Uuringust selgus, et mobiilset ärianalüüsi kasutavate juhtide otsustusprotsess on pea kolm korda kiirem kui nendel juhtidel,  kes mobiilse BI võimalusi veel ei kasuta.
(Vaata Joonis 1.)
Aberdeen’i analüütikute arvates on selline dramaatiline vahe võimalik eelkõige seetõttu, et mobiilsed vahendid  annavad usaldusväärse juurdepääsu otsustamiseks vajalikule infole  igal pool ja igal ajahetkel.  Kui muidu läheks väljaspool kontorit ootamatult, näiteks mõne kohtumise edasilükkumise tõttu tekkinud lühike vahepaus täiesti kaduma, siis nutitelefoniga ettevõtte ärianalüüsile ligipääsevad juhid saavad faktidel põhinevaid otsuseid teha n.ö. käigu pealt.  Otsustajatel, kellel on juurdepääs olulisele infole ainult kontoris tavalise laua- või sülearvuti vahendusel, see vabadus puudub.  Nad on surutud kindlatesse aja- ja kohapiiridesse, mis pärsib otsustusprotsessi mitte ainult juhtidel endil, vaid kogu nende käsuliinil.

Näiteks olukord suure tehingu läbirääkimistelt, kus klient küsib täiendavat, müügimehe volituste piiridest väljapoole jäävat suuremat allahindlust, lubades samal ajal osta suurema koguse. Müügimees peab allahindlusele küsima oma müügijuhilt kinnituse, kuid too on parasjagu teel ühe teise kliendi juurde.  Kõhutunde pealt tehinguga nõustudes riskib müügijuht ettevõttele kahjumliku tehingu sõlmimisega – ta peaks kindlasti kontrollima, kas ostukoguse suurendamine korvab hinna  täiendavast alandamisest tuleneva kasumi kaotuse või mitte. Omades mobiilset analüüsilahendust nutitelefonis, on lihtne see what-if analüüsi kasutades paari hiireliigutusega üle kontrollida ning müügimees saab läbirääkimisi katkestamata kliendile vastuse anda. Kui aga müügijuht peab otsuse tegemiseks tagasi kontorisse jõudma, või koguni veel kellegi käest täiendavalt arvutusi küsima, siis paremal juhul võivad läbirääkimised mõne päeva või nädala võrra edasi lükkuda, kuid halvemal juhul napsab kiirem konkurent tehingu endale.

Abiks kliendirahulolu tõstmisel
Kuigi 80% mobiilse ärianalüüsi kasutajatest täna on tippjuhid, siis muutub see tööriist järjest olulisemaks ka ettevõtte n.ö. eesliinil töötavate inimeste käes nagu klienditeenindajad ja müügimehed. Kiire ja asukohast sõltumatu ligipääs kliendiandmetele, nende müügitulemustele, maksekäitumise või probleemide infole kiirendab oluliselt kliendi küsimustele reageerimise aega ning on otseselt seotud kliendirahuloluga. Aberdeeni uuring tõestas, et mobiilse ärianalüüsi kasutavad ettevõtted suutsid pea kaks korda enam tõsta oma klientide rahulolu, võrreldes nende organisatsioonidega, kelle müügimeestel mobiilne juurdepääs oma klientide infole puudus. (Vaata Joonis 2.)
Kui müügijuht kohtub mõne olulise kliendiga töövälises olukorras, näiteks konverentsil ja klient kurdab viimaste tellimuste venimise üle või tahab hoopis soodsamaid tingimusi kaubelda,  saab müügijuht koheselt vestluse käigus kliendi tellimuse staatust kontrollida ja kogu tema ostude ja maksete ajalugu vaadates tema reaalseid võimalusi ja potentsiaali hinnata ning sealsamas sobivaid lahendusi pakkuda.

business-3224643_1280.jpg

Mobiilse BI kasutajad on ajatundlikumad
Aberdeeni uuring tõi ka välja, et mobiilse ärianalüüsi kasutajad on harjunud kiire reageerimisega oma teabenõuetele ja on selgelt nõudlikumad infovajaduse suhtes. Kaks korda tõenäolisemalt vajavad nad otsustamiseks infot vähemalt ühe tunni jooksul alates tegevuse käivitusest, kui need otsustajad, kes ei kasuta mobiilset BI lahendust. Kui arvate, et teie organisatsioon ei vaja nii kiiret otsustusprotsessi, siis Aberdeeni analüütikud soovitavad mõelda veel üks kord.  Aberdeen Group’i  2012 aastal läbi viidud teine uuring „Operational Intelligence: The Path to Best-in-class Performance“ leidis, et 66% ettevõtete juhtide hinnangul on nende „otsustamise aken“  oluliselt kahanenud viimase aasta jooksul. See tähendab, et aeg mille jooksul juhid peavad vastu võtma otsuseid, muutub järjest lühemaks ja võib eeldada, et see tendents jätkub. Kuna surve juhtidele reageerida kiiremini jätkuvalt tõuseb, on mobiilne ligipääs otsustamiseks vajalikule infole praktiliselt ainus väljapääs ja mõne aja pärast pigem tavapärane, kui erandlik võimalus. Võidavad need, kes seda võimalust kasutavad esimesena.

Lisainfo
Aberdeen Grupp on 1988 aastal USA’s asutatud uuringufirma, mis tegeleb innovatsiooniprotsesside, metoodika- ja tehnoloogia uuenduste mõju ja tulemuslikkuse alaste uuringutega. Nad on tänaseks tõusnud üheks mõjusamaks, faktidel põhinevate uuringute teostajaks sel alal ning on välja teeninud maine, kui “hääl, mis loeb.” Lisainfo Aberdeen Grupi kohta nende kodulehel.
Uuringu „Putting the Intelligence in Mobile BI to work“ raporti saate alla laadida siit QlikView kodulehelt.

 

Vaata videot QlikView iPad’i kasutusest ja lühikest tootetuvustust

Andres Kukke(1)