Kas QlikView hind on kallis?

 

Mõni päev tagasi uuris üks tuntud IT-guru QlikView kohta infot, et seda alternatiividega võrrelda. Kuuldes litsentsi hinda, ütles, et see on kallis. Aga mida tähendab “kallis”, millega me plaanitud investeeringut mõõdame?

hourglass-620397_960_720

 

Aeg on kallis

Toon ühe hästi lihtsustatud näite: Oletame, et teie ettevõttes tegelevad oluliste andmete kogumise ja analüüsiga ning nende põhjal otsuste langetamisega finantsjuht ja analüütik, müügi-, ostu-, turundus- ja logistikajuhid – kokku 10 inimest. …

Ostes neile kõigile QlikView litsentsid ning tellides süsteemi juurutuse on investeering ligikaudu 20 000 EUR. QlikView analüüsisüsteem vähendab aga andmete kogumisele ja analüüsile kuluvat aega sedavõrd, et te hoiate kokku oma alluvate tööajast kõige tagasihoidlikuma arvestuse kohaselt vähemalt 5 h nädalas, finantsjuhi ja analüütiku ajast aga kindlasti kordades rohkem. See teeb ainult tööaja kokkuhoiuks vähemalt 974 EUR kuus (5h x 10 töötajat x 4,87 keskmine töötunni hind x 4 nädalat). Siin lihtsustatud näites ei arvesta me aga juhi ülikallist aeg, mida QlikView  säästab enim – tippjuht ei pean enam alluvatelt aruandeid ootama või saadetud numbreid vaadates juurdlema, mis nende „taga“ on, millest üks või teine tulemus põhjustatud on. Selle asemel saab juht vaadata numbreid taustsüsteemis, leida erinevaid seoseid ning vajadusel numbritesse „detailideni sisse minna“.

money-2180330_1280

Kasu õigematest otsustest

Lisaks ajasäästule toob analüüsisüsteem kasu aga õigematest äriotsustest, mida saab teha tänu adekvaatsemale infole – ja sellest tuleb ettevõttele tegelikult suurem rahaline kasu kui ajasäästust. Näiteks on ettevõtted „leidnud“ peidetud ressursse müügiportfellis tulemuseta ära antud marginali näol, raiskamisi turunduskampaaniates või valesti planeeritud logistikasüsteemis ning võitnud juba QlikView kasutuselevõtu esimestel päevadel mitmeid tuhandeid eurosid. Keskmiselt on QlikView kasutuselevõtu esimesel aastal kasutajatel käive suurenenud 16%, operatiivkulud vähenenud 20%, rahavood kasvanud 23 %, töötajate tootlikus kasvanud 34 % ning QlikView juurutamise keskmine tasuvusaeg on alla 7 kuu.

Kui otsite pelgalt aruandlusvahendit – et alluvad saaksid iga nädal koostada ja saata sadu aruandeid, millest juht peab otsuste tegemiseks vajaliku info kokku korjama – siis selle tarbeks tehtav kulutus võib tõesti olla kallis. Kui aga korraldada töö nii, et nii tippjuht kui keskastme juhid saavad oluliste otsuste tegemiseks vajaliku info kätte ise ning vabanenud aega saab kasutada sisuliste ja edasiviivate küsimuste lahendamiseks, siis on see pigem kokkuhoid ja investeering ettevõtte tulevikku.

Andrus Kaasik