Maailma parimad praktikad finantsjuhtimises

 
 

Seekordne Pärnu finantskonverents keskendus peamiselt finantsjuhtimise efektiivsusele ja tulevikule ning palju räägiti maailma parimatest praktikatest finantsjuhtimises.

 

Finantsjuhtimine peab toetama ärifunktsioone

Konverentsi üks peaesinejatest, Lars Sudmann, tõi oma ettekandes rea täiesti praktilisi soovitusi, kuidas oma ettevõtte finantsjuhtimine viia tänapäevastele nõuetele vastavaks ning muutuda   „tavalisest andmete esitajast“ tõeliselt mõju avaldavaks finantsliidriks. Tema sõnul ei tohiks finantsanalüüs jääda nö isoleeritud omaette raporteerimiseks Excelis, vaid peaks tugevalt toetama ettevõtte ärifunktsioone, võimaldama kõigepealt helikopteri vaadet toimuvast ning seejärel detailide ja seoste nägemist. Numbrid peaks pigem esitatama visualiseeritud graafikutena ning neis peaks oskama näha lugu – olgu see mõni ootamatu anomaalia või trend – kuivalt tabelis esitatuna võib see jääda otsustajate tähelepanuta. Tuleviku finantsjuhid peavad mitte ainult raporteerima, mis ja miks juhtus, vaid ka oskama märgata, mis hakkab juhtuma või mis võiks juhtuda. Selleks on eelkõige vaja tarku infosüsteeme, mis võimaldaks kiiresti, suisa reaalajas saada ette pildi oma ettevõttes toimuvast ning aidata ette võtta targemaid tegevusi.

Parimad finantsosakonnad on 36% kulusäästlikumad

Hele Hammer, EBSi finantsjuhi arenguprogrammi juhtivõppejõud rääkis oma ettekandes, et maailma parimad finantsosakonnad on märkimisväärselt kulusäästlikumad ja tõhusamad kui nö. keskmised ning pakuvad oluliselt paremat tuge juhtimisotsuste vastuvõtmisel. Nad teevad oma tööd keskmiselt 20% kiiremini, maksavad 25% rohkem palka ning säästavad 36% finantsosakonna kulusid! Rääkides erinevatest uuringutest meil ja mujal tõi ta välja, et suurim lõhe tegeliku ja soovitud tulemuse vahel on just finantsaruandluses. Parimate praktikate järgi toimivates ettevõtetes on kasutusel võtmemõõdikud ehk KPI’d – mitte ainult finantsilised tulemusmõõdikud vaid ka ettevaatavad ja igapäevaselt jälgitavad tegevusmõõdikud. Exceli kasutamine minimeeritud, aruanded on visualiseeritud ning nende koostamisele kulub alla 30% tööajast, nii jääb aega ka tulemuste analüüsiks ja otsuste vaagimiseks ning loomulikult on parimates finantsosakondades 24/7 kasutusel ärianalüüsiplatvorm. „Kõik tarkvaralised võimalused on olemas ja ei tohiks enam üldse küsimust olla nende kasutamiseks,“ ütles Hele Hammer lõpetuseks.

Maailma parimatele praktikatele vastav FinanceView

Infovara OÜ on ärianalüüsiplatvormi Qlik baasil loonud just sellise, maailma parimale praktikale vastava finantsjuhi tööriista – FinanceView. See koondab endas ettevõtte andmed nii majandustarkvaradest, excelitest kui mistahes teistest allikatest ning esitleb need visuaalselt ja seostatult. Juhtimislaual on helikopterivaatena kõik olulisemad nii finants- kui tegevusmõõdikud, töölehtedel saab teostada analüüsi ja liikuda detailidesse, kasvõi kanderea tasemele. Andmete uuendamine on automaatne, aruannete esitamine toimub vaid paari hiireklikiga. Tänu Qlik’i ainulaadsele seostavale andmemudelile ei jää ükski andmerida peidetuks ning tulemused on alati korrektsed. Nagu kõiki Qlik’i rakendusi, nii saab ka FinanceView’d kohandada vastavalt ettevõtte vajadustele, lisada uusi andmeallikaid, dimensioone ja mõõdikuid, kujundada uusi töölehti ja vaateid.

Loe tutvustust siit

 


Küsi lisainfot ja kutsu esitlus kontorisse!

 

Andres Kukke(1)