Võtmeküsimused andmeanalüüsiga alustamisel

 

Miks üldse alustada ärianalüüsiga? Kas see tasub end ära? Kuidas ma oma andmed kätte saan? Ärianalüüsiga alustamisel võib tekkida mitmeid küsimusi. Vastan mõnedele olulisematele neist lühidalt, et julgustada ettevõtteid ärianalüüsi teekonda ette võtma.

Võimalik materjal 3 artikkli jaoks

Milline on analüütilise võimekuse otstarve ehk miks üldse on minu ettevõttes ärianalüüsi tarvis?

See on olulisemaid küsimusi ärianalüüsiga alustamisel. Ärianalüüsi kasutamine ettevõttes võimaldab tegutseda andmete analüüsist saadud info baasilt. Nii on võimalik tegutseda targemalt – teha igapäevaselt kasulikumaid otsuseid, suurendada efektiivsust, säästa aega ja raha. Kõikidel ettevõtetel on olemas andmed, võidab see, kes suudab need enda eduks paremini tööle panna. Täna ei ole enam niivõrd küsimus – kas analüüsi on tarvis, vaid millal alustada ning milliseid tööriistu kasutada.

Kas minu andmed on võimalik kätte saada mistahes andmeallikatest?

Ettevõtte andmed asuvad reeglina väga paljudes erinevates andmebaasides ja kohtades. Enamasti on kasutusel mõni ERP ja CRM süsteem ning eelarved kusagil tabelites või omaette planeerimistarkvaras, aga sellele lisaks võib olla mõni laoprogramm, kliendirahulolu jälgimiseks soovitusindeks, mõni kalendri süsteem tööaja arvestuseks, turundustarkvarad e-kirjade või e-poodide jaoks, tootmisettevõtetes liinide ja toodangu jälgimiseks eraldisesivad tarkvarad ning palju muid andmeid sisaldavaid keskkondi. Osad neist andmetest võivad olla ettevõtte enda baasides ja serverites, osad pilves.

Qlik’i abil on võimalik andmed neist kõigist kätte saada ning siduda otsustajate jaoks ühtseks tervikuks. See ongi spets analüüsiplatvormide –  nagu Qlik – suur eelis, et tehnoloogilised piirangud praktiliselt puuduvad.  Nii on võimalik luua erinevate andmete põhjal just selliseid seoseid, nagu konkreetsel kasutajal vaja on.

geoanalytics-location-413x240

Milliseid andmeid tasub koguda?

Andmeanalüüsi mõistes liigub maailm sinnapoole, et enne kogu, siis analüüsi. Seetõttu on üldine soovitus alati kõiki ettevõtte tegevusega seotud andmeid koguda. Andmeanalüüsis võivad need ühel hetkel osutuda hädavajalikuks vajalike seoste loomisel ning erinevate äriprobleemide lahendamisel.

Kas saan andmed kätte mugavalt ja kiirelt?

Sageli tähendab mingite andmete kättesaamine e-kirja saatmist IT-osakonda, kust oodatakse siis paar päeva aruannet. Vastuse baasil võivad tekkida aga uued küsimused ning kogu ring kordub taas. Nii tundub andmete koondamine ja andmepõhine tegutsemine kohmakas ning aeganõudev.

Õnneks on tänapäeval abiks analüüsiplatvormid nagu Qlik, mis ei piira kasutaja ligipääsu ning võimaldab vaid paari hiireklikiga jõuda vajaliku infoni.
Veelgi enam – kaasaegne tehnoloogia võimaldab meie andmed linkida nö kesksesse andmejärve (data lake) nii, et tingimata ei ole vaja isegi andmeaitasid või andmeladusid ehitada. Qlik Sense’i kaudu saab kiiresti ligi nii üldpildile kui ka detailsetele andmetele – selleks ei ole vaja eraldi pöörduda IT-osakonna poole. Iga üks, kellel on ligipääs Qlik’ile saab igalt poolt ja igal ajal oma ettevõtet puudutavale infole ligi.

Kas andmed on kõigile töötajatele lihtsasti arusaadavad?

Andmete kasutusel on oluline vahe aruandlusel ning visuaalsel avastamisel. Et näha seoseid ja mustreid, on tarvis, et andmete mõistmine toimuks automaatselt ja ei nõuaks meilt eraldi pingutust.  Suured Exceli tabelid ei anna meile ülevaatlikku pilti. Seepärast ongi oluline, et andmed oleks meile lihtsas visuaalses keeles kättesaadavad. Qlik Sense pakub 291 erinevat nutikat viisi, kuidas andmeid visualiseerida ja seeläbi need meie jaoks lihtsasti mõistetavaks teha. Näiteks on võimalik luua animatsioone ning jutustada piltide abil lugusid.

Kas saame projekti elluviimisega hakkama?

Kui ettevõtte juhtkond toetab ärianalüüsiga alustamist ja on olemas projektijuht, ei ole põhjust, miks peaks projekt ebaõnnestuma. Kõige olulisem samm, nagu alati, on julgus alustada. Kui ka esialgu võib tunduda andmete kättesaamine või uue platvormi tundmaõppimine suur amps, siis meie kogemus näitab, et kõik soovijad saavad sellega hakkama. Kes ise juba platvormi sees andmetega mängima hakkab, saab ka selle toimimisloogikale ilusti pihta.
Siinkohal oleme abiks teile meie, aastate pikkuse kogemusega Infovara meeskonna spetsialistid. Saame teid nõustada nii isiklikult kui ka teha koolitusi kogu teie ettevõtte meeskonnale. Samuti saame meie luua just teile sobiva Qlik’i lahenduse ning jooksvalt seda vastavalt teie vajadustele täiendada.

Mis see kõik maksab ja palju aega võtab?

Ärianalüüsiga alustamiseks kuluv aeg ja raha sõltub paljuski ettevõtte vajadustest ja valmisolekust. Siiski ei tohiks esialgne platvormi loomine ning juurutamine ettevõttes aega võtta üle paari kuu. Kuigi platvormi soetamine nõuab ettevõttelt rahalist investeeringut, tõestavad meie klientide kogemused, et ärianalüüsi kasutuselevõtt toob kaasa olulise ajalise kui ka rahalise võidu.
Täpsemat pakkumist ja rohkem infot küsi meie meeskonnalt!

 

Andres KukkePostitus põhineb Qlik Sense’i seminari ettekandel, vaata slaide siit.


 

Tulemas on praktiline ärianalüüsi seminar – kiirtee andmetest tegudeni!

Aeg: 16. märtsil.2018

Toimumiskoht: Tallink Spa & Conference Hotel, Tallinn.

Täpsem info ja registreerimine siit.

Näeme seminaril!